| |     latinica | english  
Насловна
ПРЕТХОДНИ АМБАСАДОРИ СРБИЈЕ У УК

Посланици и опуномоћени министри Краљевине Србије акредитовани при Двору Св. Јакова
(1883-1918)

Филип Христић 1883-1884
Чедомиљ Мијатовић 1884-1886
Јеврем Грујић 1887-1889

Од 12. априла 1889. до 1. фебруара 1895. године, Краљевска српска влада била је представљена у Уједињеном Краљевству на нерезиденцијалној основи из посланства у Паризу. Александар Јовичић био је привремени отправник послова у Лондону.

Чедомиљ Мијатовић 1895-1900
Сима Лозанић 1900-1902
Михаило Милићевић 1902
Чедомиљ Мијатовић 1903

Уједињено Краљевство је прекинуло дипломатске односе са Краљевином Србијом у јуну 1903.године. Александар Јовичић је именован за привременог отправника послова у Лондону, али је Краљевска влада одбила да прихвати акредитиве. Односи су поново успостављени у јуну 2006. године.

Михаило Милићевић    1906-1908

Од јула 1908. до јануара 1914. године, на челу Посланства Србије у УК налазио се привремени отправник послова. Славко Грујић.

Матеја Бошковић  1914-1916
Јован Јовановић  1916-1918

 

Посланици и опуномоћени министрy Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца и Краљевине Југославије акредитовани при Двору Св. Јакова
(1919-1942)

Од 10. децембра 1918. до 9. септембра 1919. Године, на челу Посланства Србије у УК налазио се привремени отправник послова Драгутин Којић, а од 10. септембра 1919. до 18. новембра 1919. године, привремени отправник послова Светислав Ђорић.

Михајло Гавриловић    1919-1924

Од новембра 1924. до новембра 1925. године, на челу Посланства Србије у УК налазио се привремени отправник пословаЂорђе Тодоровић.

Ђорђе Ђурић           1925-1931

Од 26. јуна 1931. до 3. децембра 1931. године, на челу Посланства Србије у УК налазио се привремени отправник послова Божидар Пурић.

Ђорђе Ђурић 1931-1935
Славко Грујић 1935-1937
Драгомир Касидолац 1937-1939
Иван Суботић 1939-1941

Од 4. августа 1941. до 17. јуна 1942. године, на челу Посланства Србије у УК налазио се привремени отправник послова

 

Амбасадори Краљевине Југославије акредитовани при Двору Св. Јакова
(1942-1945)

18. јуна 1942. године, Посланство је подигнуто на ниво амбасаде, на чијем челу се и даље налазио привремени отправник послова до 30. августа 1943.

Богољуб Јевтић        1943-1944

Од 13. августа 1944. до доласка првог послератног југословнеског амбасадора, који је именован 25. априла 1945, на челу амбасаде се налазио привремени отправник послова.

 

Амбасадори Федералне Народне Републике Југославије и Социјалистичке Федеративне Републике Југославије акредитовани при Двору Св. Јакова

(1945-1992)

Љубо Леонтић 1945-1948
Обрад Цицмил 1948-1950
Јоже Брилеј 1950-1952
Владимир Велебит 1952-1956
Иво Вејвода 1956-1960
Срђа Прица                1960-1965

Од јула 1965. до маја 1966. године, на челу Амбасаде се налазио привремени отправник послова Александар Демајо.

Иво Сарајчић 1966-1970
Добривоје Видић 1970-1973
Богдан Орешчанин 1973-1976
Живан Берисављевић 1976-1981
Драги Стаменковић 1981-1985
Митко Чаловски 1985-1989
Светозар Рикановић 1989-1993

 

Амбасадори Савезне Републике Југославије и Србије и Црне Горе акредитовани при Двору Св. Јакова (1993-2006)

Од 24. маја 1993. до 21. јуна 1996. године, на челу амбасаде се налазио привремени отправник послова Рајко Богојевић

Милош Радуловић         1996-1999

24. марта 1999. године, Савезна Република Југославија је прекинула дипломатске односе са УК. Односи су поново успостављени 16. новембра 2000. године. Током тог периода, југословенске интересе у УК је заступала амбасада Кипра, а на челу Југословенске интересне секције налазили су се Миодраг Максимовић и Раде Дробац.

Владета Јанковић        2001-2004
Драгиша Бурзан 2004-2006

 

Амбасадори Републике Србије акредитовани при Двору Св. Јакова

(2006- )

Од 29. јуна 2006. до 5. децембра 2008. године, на челу Амбасаде су се налазили отправници послова послова. Ђоко Трипковић и Драган Жупањевац.

Дејан Поповић        2008-2013
Огњен Прибићевић 2013-2017

Од 29. августа 2017. до 19. октобра 2018. године, на челу Амбасаде се налазила отправник послова a.i. Наташа Марић. Од 20.октобра 2018. до 30. новембра 2018. године на челу Амбасаде се налазила отправник послова a.i. Маријана Огњановић.

Александра Јоксимовић 2018-

 


Верзија за штампу
Амбасадор
ДОБРОДОШЛИ
БИОГРАФИЈА
ПРЕТХОДНИ АМБАСАДОРИ СРБИЈЕ У УК